Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Reisıydı. Annesi İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Sargıdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri uzmanı oldu. Mütehassıslık sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı Doğu Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Mebdekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları için Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk reis beyı olarak uhde aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. Mebdekanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma oranında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment esasladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün bünyeunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç yarıyıl, Yönetim Kuruluna da iki yarıyıl başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri sahaında çok adetda ilmî makalesi, eser bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uygun derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Barış, Hak ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birbir hayli devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en erdemli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal alım Doğramacı’ya en kıymettar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Herkes Meclisi kendisine ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 yıllık dirimı çocuklara, körpelere ve bütün insanlığa iş aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu yardımlarla keyif, eğitim ve bilim için yarattığı kurumlarla her daim yolırlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://kapadokyacaveotel.name.tr/ https://superkahraman.name.tr/ https://camasirmakineleri.name.tr/ https://whoissorgula.name.tr/ https://instagramsosyalmedyadanismanligi.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al
instagram takipci satin al